Race Results
2021 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
May 11, 2021 - Bud Harris Bike Park
54 degF
USAC Permit 2021-3582
---FINAL---


Class Masters 40+ (USAC 1/2/3/4) - 36 laps - Time: 42:04
=========================================================================
Pl  Name                Team
-------------------------------------------------------------------------
1   Jeff Koontz         UPMC / ProBikes
2   David Galati        La Prima Espresso Co. Racing
3   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling Team
4   Matt Humeston       Massage Envy Racing
5   robert gottlieb
6   Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
7   Mark Colenbrander   UPMC / Pro Bike & Run
8   Edward Leonard      jMac Cycling
9   Frankie Ross        Sette Nove
10  Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
11  Florian Lungu       La Prima Espresso Co. Racing
12  aaron shafer        Fitt Racing
13  Neil Donahue        East End Cycling
14  EJ Hubstenberger III Rivet 5 Racing
15  Tim Daigle          Rivet 5
16  Brett Stana         UPMC/Pro Bike and Run
17  zachary wills       Massage Envy Racing
18  Ken Mowry           East End Cycling Club
19  Brian Wieczorek     Freddie Fu Cycling
20  Chris Helbling      east end cycling club
21  Birk McGilvrey      Rivet 5 Racing
22  bryan routledge     Sette Nove

Most Aggressive:
Pl  Name                Team
-------------------------------------------------------------------------

Primes: $5 Aaron Shafer from Sharktooth Racing
$5 Mike Janiero From Sharktooth Racing Fast Lap: 1:02 Slow Lap: 1:15 Ave Lap: 1:10.11 Ave Speed: 25.67 mph 23 Starters Class Women (USAC 1/2/3/4/5) - 21 laps - Time: 30:30 ========================================================================= Pl Name Team ------------------------------------------------------------------------- 1 Cheyenne Noble La Prima Espresso Co. Racing 2 Shequaya Bailey LaPrima Espresso Co Racing 3 Kelly Collier La Prima Espresso Co. Racing 4 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 5 Kamila Zagorski Roy & Associates Racing 6 Anna-Lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 7 Cansu Ozen Opus One Velo 8 Alexis Evans Pro bike run 9 Lauryn Falcone Most Aggressive: Pl Name Team ------------------------------------------------------------------------- 1 Shequaya Bailey LaPrima Espresso Co Racing Primes: $5 Kamila Zagorski from Sharktooth Racing Fast Lap: 1:09 Slow Lap: 1:31 Ave Lap: 1:27 Ave Speed: 20.65 mph 9 Starters Class C (USAC 4/5) - 21 laps - Time: 25:15 ========================================================================= Pl Name Team ------------------------------------------------------------------------- 1 Michael DeGregorio 2 Steve Hunchuck 3 Michael Zagorski Roy & Associates Racing 4 Cameron Avrigean La Prima Espresso Co. Racing 5 Steven Shaffer Roy & Associates Racing 6 Eric Collazo BG Cycling Club 7 Pat O'Toole Golden Triangle Bike 8 Ian Pollock Massage Envy Racing 9 Eli Pace Massage Envy Racing 10 Zachary White 11 Michael Rogers Massage Envy Racing 12 Brett White 13 JOHN MOON 14 Felix Koenig Massage Envy Racing 15 John Lesure BG Cycling Club 16 Spencer Sterling 17 Eli Johnson Most Aggressive: Pl Name Team ------------------------------------------------------------------------- 1 Steve Hunchuck Primes: $5 Michael DeGregorio from Ed Leonard
$5 Cameron Avrigean from Ed Leonard
Tires Steve Hunchuck from Chris Popovic Fast Lap: 1:05 Slow Lap: 1:14 Ave Lap: 1:12.14 Ave Speed: 24.95 mph 24 Starters Officials: Mikhail Evstiounin, Doug Riegner

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite