Race Results
2021 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
April 27, 2021 - Bud Harris Bike Park
82 degF, sunny
USAC Permit 2021-3582
---FINAL---


Class Masters 40+ (USAC 1-2-3-4) - 35 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time
--------------------------------------------------------------
1   Robert Gottlieb                                     40:52
2   Frankie Ross        Sette Nove
3   Florian Lungu       La Prima Espresso Co. Racing
4   Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
5   Mark Colenbrander   UPMC / Pro Bike & Run
6   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling Team
7   Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
8   Al Meder            Rivet 5 Racing
9   Jeff Koontz         UPMC / ProBikes
10  Matt Humeston       Massage Envy Racing
11  David Galati        La Prima Espresso Co. Racing
12  Tim Daigle          Rivet 5
13  Chris Helbling      east end cycling club
14  Topher Delamarter   Sharktoothcycling
15  Russell Dryer       Sette Nove
16  Neil Donahue        East End Cycling
17  Brett Stana         UPMC/Pro Bike and Run
18  Ken Mowry           East End Cycling Club
19  RJ Russell          Sette Nove
20  Bryan Routledge     Sette Nove
21  Birk McGilvrey      Rivet 5 Racing

Most Aggressive:
Pl  Name                Team              
--------------------------------------------------------------
1   David Galati        La Prima Espresso Co. Racing

Primes: Frankie Ross, 2 x beer

Fast Lap: 1:03
Slow Lap: 1:12
Ave Lap:  1:10:05

22 Starters

Class W (USAC 1-2-3-4-5) - 19 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time
--------------------------------------------------------------
1   Kamila Zagorski     Roy & Associates Racing         26:43
2   Kara McClain        Opus One Velo
3   stephanie ritter    Opus One Velo
4   Elise Rowe          La Prima Espresso Co. Racing
5   Shequaya Bailey     LaPrima Espresso Co Racing
6   Kelly Collier       La Prima Espresso Co. Racing
7   Cansu Ozen          Opus One Velo
8   Anna-Lena Kempen    La Prima Espresso Co. Racing
9   Alexis Evans
10  Paula Zamora        Aerodog Racing

Most Aggressive:
Pl  Name                Team              
--------------------------------------------------------------
1   Kelly Collier       La Prima Espresso Co. Racing

Primes: Stephanie Ritter, beer - Kelly Collier, beer - Paula Zamora, $10

Fast Lap: 1:09
Slow Lap: 1:43
Ave Lap:  1:24.36

10 Starters

Class C (USAC 4-5) - 19 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time
--------------------------------------------------------------
1   Nicholas Pugliaresi Massage Envy Racing/Koeles Cycling Club 22:09
2   Michael DeGregorio
3   Steve Hunchuck
4   Connor Brem         Golden Triangle Bikes
5   Manuel 'BJ' Alcantara Roy and Associates Racing
6   Michael Zagorski    Roy & Associates Racing
7   Steven Shaffer      Roy & Associates Racing
8   Shawn Klocek        TEAM GTB
9   Eric Collazo        BG Cycling Club
10  Parker Schrecengost Dig Deep Racing
11  Micheal Rogers
12  Chago Bradbury
13  Zachary White
14  Steven Remaley      Roy & Associates Racing
15  Eli Pace            Massage Envy Racing
16  Cruze Bradbury
17  JOHN MOON

Most Aggressive:
Pl  Name                Team              
--------------------------------------------------------------
1   Manuel 'BJ' Alcantara Roy and Associates Racing

Primes: BJ Alancanta, beer + $10 - Steven Shafer, beer + $5 - Michael Zagorski, $10

Fast Lap: 0:58
Slow Lap: 1:15
Ave Lap:  1:09.94

27 Starters



Officials: Mikhail Evstiounin, Doug Riegner

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite