Race Results

2019 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
July 30, 2019 - Bud Harris Bike Park
80 degreesF, humid
USAC Permit 2019-984


(x) Not eligible for further points in this class due to scoring in higher class.


Class C (USAC 4-5) - 31 laps
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Cameron Avrigean    -                               NT         10     -
2   Steven Shaffer      East End Cycling Club                       8     8
3   Ben Nelco           -                                           -     -
4   Chadwick Hermeyer   Aerodog                                     6     5
5   Ben Kessler         -                                           -     -
6   Patrick O'Toole     -                                           3     -
7   Bryan Bachman       -                                           -     -
8   Nathan LaValla      Aerodog                                     1     1
9   Matt Ball           Antietam Velo Cycling p/b Michelob Ultra
10  Paul Marchant       Margie Bars/JMac
11  Cole Robbins        -                                                  
12  Joshua Heintz       
13  Cansu Ozen          Opus One
14  Jason McCallough    
15  Nate Gallegher      
16  Shawn Klocek        Team Golden Triangle Bike
17  BJ Alcantara        East End Cycling Club
18  Jordan Shulman      
19  Bryan Heller        
20  TJ Kretzler         

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Steven Shaffer      East End Cycling Club                      3
2   Matt Ball           Antietam Velo Cycling p/b Michelob Ultra   2
3   Nathan LaValla      Aerodog                                    1

Primes: Chadwick Hermeyer, Point Prime
        Matt Ball, $5 from ACA
        Ben Nelco, NuGo Bars
        Steven Shaffer, NuGo Bars
        Matt Ball, Beer

Fast Lap: -----
Slow Lap: -----
Ave Lap:  -----

20 Starters


Class Masters 40+ (1-2-3-4) - 35 laps
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (50+)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Florian Lungu       LaPrima Espresso                NT         10    10
2   Dave Galati         LaPrima Espresso                            8     8
3   Jeff Koontz         UPMC/ProBikes                               7     6     10
4   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling                          5     5      8
5   Russ Dryer          Sette Nove                                  4     4
6   Jason Hochreiter    Freddie Fu Cycling                          3     3
7   Frankie Ross        Sette Nove                                  2     2      6
8   Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing                              1     1
9   Ken Mowry           East End Cycling Club                                    5
10  Chris Delamarter    East End Cycling Club                                    4
11  Mark Colenbrander   UPMC/ProBikes                                            3
12  Ed Krall            GPOA
13  Chris Helbling      East End Cycling Club                                    2
14  Mark Nicoll         GPOA
15  Ray Russell         Sette Nove                                               1
16  Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
17  Jeff Guy            UPMC/ProBikes
18  Brett Stana         UPMC/ProBikes
19  Chris Yanakos       LaPrima Espresso
20  EJ Hubstenberger    Rivet 5 Racing
21  Bryan Routledge     Sette Nove
22  Steve Bedilion      Freddie Fu Cycling
23  Birk McGilvrey      Rivet 5 Racing
24  Ron Phillips        

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Steve Bedilion      Freddie Fu Cycling                         3
2   Frankie Ross        Sette Nove                                 2
3   Ray Russell         Sette Nove                                 1

Primes: Jeff Koontz, Point Prime
        Florian Lungu, MacOff Bike Product
        Steve Bedilion, NuGo Bars
        Steve Bedilion, NuGo Bars
        Steve Bedilion, MacOff Bike Product
        Frankie Ross, $5 from ACA

Fast Lap: -----
Slow Lap: -----
Ave Lap:  -----

24 Starters


Class W (1-2-3-4-5) - 25 laps
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (4-5)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Cheyenne Noble      LaPrima Espresso                NT         11    10      10
2   Kelly Collier       LaPrima Espresso                            8     8
3   Stephanie Ritter    Opus One                                    6     6
4   Elise Rowe          LaPrima Espresso                            5     5

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Cheyenne Noble      LaPrima Espresso                           3
2   Kelly Collier       LaPrima Espresso                           2
3   Stephanie Ritter    Opus One                                   1

Primes: Cheyenne Noble, Point Prime
        Kelly Collier, $5 from ACA
        Kelly Collier, Beer
        Stephanie Ritter, NuGo Bars
        Kelly Collier, NuGo Bars

Fast Lap: -----
Slow Lap: -----
Ave Lap:  -----

5 Starters


Officials: Mikhail Evstiounin, Nichole Lageman

       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite