Race Results

2019 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
July 23, 2019 - Bud Harris Bike Park
78 degreesF
USAC Permit 2019-984


(x) Not eligible for further points in this class due to scoring in higher class.


Class C (USAC 4-5) - 30 laps
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Matt Humeston (x)   -                               36:47       -     -
2   Chadwick Hermeyer   Aerodog                                     9     8
3   Steven Shaffer      East End Cycling Club                       6     6
4   BJ Alcantara        East End Cycling Club                       5     5
5   Paul Marchant       Margie Bars/JMac                            4     4
6   Cameron Avrigean    -                                           3     -
7   Preslav Lefterov    -                                           2     -
8   Ben Nelco           -                                           -     -
9   Caleb Wakely        
10  Hunter Neuwilts     
11  Ben Kessler         
12  Vinay Chaudhary     East End Cycling Club
13  Cole Robbins        
14  Matt Ball           Antietam Velo Cycling p/b Michelob Ultra
15  Zachery Baker       Get Fit Families
16  Nathan LaValla      Aerodog
17  Alex Burlew         Pitt
18  Sam Hersick         
19  Cansu Ozen          Opus One
20  Owen Schessler      Get Fit Families
21  Sam West            Get Fit Families

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Alex Burlew         Pitt                                       3
2   Caleb Wakely        -                                          2
3   Nathan LaValla      Aerodog                                    1

Primes: Chadwick Hermeyer, Point Prime
        Paul Marchant, $5 from ACA

Fast Lap: 00:57
Slow Lap: 01:18
Ave Lap:  01:13

24 Starters


Class Masters 40+ (1-2-3-4) - 36 laps
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (50+)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Shawn Litster       Margie Bars/JMac                40:00      10    10
2   Dave Galati         LaPrima Espresso                            8     8
3   Florian Lungu       LaPrima Espresso                            7     6
4   Jason Hochreiter    Freddie Fu Cycling                          5     5
5   Frankie Ross        Sette Nove                                  4     4     10
6   Chris Helbling      East End Cycling Club                       3     3      8
7   Russ Dryer          Sette Nove                                  2     2
8   Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac                            1     1
9   Matt Humeston       
10  Jeff Koontz         UPMC/ProBikes                                            6
11  Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
12  EJ Hubstenberger    Rivet 5 Racing
13  Mark Colenbrander   UPMC/ProBikes                                            5
14  Ken Mowry           East End Cycling Club                                    4
15  Brett Stana         UPMC/ProBikes                                            3
16  Jeff Guy            UPMC/ProBikes                                            2
17  Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
18  Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling                                       1
19  Mark Nicoll         GPOA
20  Bryan Routledge     Sette Nove
21  Chris Delamarter    East End Cycling Club
22  Zak Wills           NuGo Racing
23  Ray Russell         Sette Nove
24  Neil Donahue        East End Cycling Club
25  Jon Williams        Freddie Fu Cycling
26  Birk McGilvrey      Rivet 5 Racing
27  Ron Phillips        
28  Chris Yanakos       LaPrima Espresso

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Shawn Litster       Margie Bars/JMac                           3
2   Dave Galati         LaPrima Espresso                           2
3   Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac                           1

Primes: Florian Lungu, Point Prime
        Mark Nicoll, $5 from ACA

Fast Lap: 01:01
Slow Lap: 01:10
Ave Lap:  01:06

28 Starters


Class W (1-2-3-4-5) - 28 laps
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (4-5)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Stephanie Ritter    Opus One                        37:44      10    10
2   Elise Rowe          LaPrima Espresso                            8     8
3   Greta Daniels       Margie Bars/JMac                            7     6
4   Cansu Ozen          Opus One                                    5     5      10
5   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing                     4     4
6   Dylan Kircher       -                                           -     -
7   Sydney Perry        Get Fit Families                            -     -
8   Maddie Gagnon       Get Fit Families                            -     -
9   Kelly Collier       LaPrima Espresso
10  Stacie Truszkowski  Margie Bars/JMac
11  Alexandria Gongas   Get Fit Families                                          8

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Greta Daniels       Margie Bars/JMac                           3
2   Kelly Collier       LaPrima Espresso                           2
3   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing                    1

Primes: Greta Daniels, Point Prime
        Shequaya Bailey, $5 from ACA

Fast Lap: 01:09
Slow Lap: 01:30
Ave Lap:  01:20

11 Starters


Officials: Mikhail Evstiounin, Nichole Lageman

       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite