Race Results

2019 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
July 16, 2019 - Bud Harris Bike Park
?? °F
USAC Permit 2019-984


(x) Not eligible for further points in this class due to scoring in higher class.


Class C (USAC 4-5) - 31 laps
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Matt Humeston       -                               37:37       -     -
2   Chadwick Hermeyer   Aerodog                                     9     8
3   Steven Shaffer      East End Cycling Club                       6     6
4   Preslav Lefterov    -                                           5     -
5   Zachery Baker       Get Fit Families                            4     4
6   David Jackson       NuGo Racing                                 -     -
7   Robert Maier        Fat Tire Co.                                2     2
8   Roy Leonard         -                                           1     -
9   Tim Daigle          Rivet 5 Racing
10  Nathan LaValla      Aerodog
11  Shawn Klocek        Team Golden Triangle Bike
12  Hunter Nenfth       
13  BJ Alcantara        East End Cycling Club
14  Sara Horsey         East End Cycling Club
15  Joseph Harmanos     Get Fit Families
16  Ben Capozzi         Get Fit Families
17  Alex Burlew         Pitt
18  Sam West            Get Fit Families
19  Cansu Ozen          Opus One
20  Ben Nelco           
21  Sam Hersick         
22  Patrick O'Toole     
23  Layne Haught        Get Fit Families

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Nathan LaValla      Aerodog                                    3
2   Chadwick Hermeyer   Aerodog                                    2
3   Alex Burlew         Pitt                                       1

Primes: Chadwick Hermeyer, Point Prime
        Alex Burlew, $5 from ACA

Fast Lap: 00:57
Slow Lap: 01:17
Ave Lap:  01:12

23 Starters


Class Masters 40+ (1-2-3-4) - 40 laps - Bullet Course
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (50+)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Dave Galati         LaPrima Espresso                39:14      11    10
2   Jeff Koontz         UPMC/ProBikes                               8     8     10
3   Russ Dryer          Sette Nove                                  6     6
4   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling                          5     5      8
5   Bob Gottlieb        PMVC                                        4     4      6
6   Matt Humeston       -                                           3     -
7   Chris Helbling      East End Cycling Club                       2     2      5
8   Florian Lungu       LaPrima Espresso                            1     1
9   Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
10  Frankie Ross        Sette Nove                                               4
11  Mark Colenbrander   UPMC/ProBikes                                            3
12  Michael Sanders     Opus One
13  Jeff Guy            UPMC/ProBikes                                            2
14  Zak Wills           NuGo Racing                                              1
15  Brett Stana         UPMC/ProBikes
16  Chris Delamarter    East End Cycling Club
17  Ken Mowry           East End Cycling Club
18  Jon Williams        Freddie Fu Cycling
19  Mark Nicoll         GPOA
20  Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac
21  Chris Yanakos       LaPrima Espresso
22  Stefanie Sydlik     Femme Equipe
23  Birk McGilvrey      Rivet 5 Racing
24  Roy Leonard         
25  Neil Donahue        East End Cycling Club
26  Tim Daigle          Rivet 5 Racing
27  Ron Phillips        

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Bob Gottlieb        PMVC                                       3
2   Dave Galati         LaPrima Espresso                           2
3   Frankie Ross        Sette Nove                                 1

Primes: Dave Galati, Point Prime
        Mark Colenbrander, $5 from ACA

Fast Lap: 00:52
Slow Lap: 01:11
Ave Lap:  00:58

27 Starters


Class W (1-2-3-4-5) - 26 laps - Bullet Course
====================================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team   (4-5)
------------------------------------------------------------------------------------
1   Stephanie Ritter    Opus One                        28:14      11    10
2   Elise Rowe          LaPrima Espresso                            8     8
3   Cheyenne Noble      LaPrima Espresso                            6     6     10
4   Sara Horsey         East End Cycling Club                       5     5      8
5   Stefanie Sydlik     Femme Equipe                                4     4
6   Sydney Perry        Get Fit Families                            -     -
7   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing                     2     2
8   Maddie Gagnon       Get Fit Families                            -     -
9   Cansu Ozen          Opus One                                                 6
10  Dylan Kircher       
11  Stacie Truszkowski  Margie Bars/JMac
12  Amy Zahn            
13  Alaina Hicks        Get Fit Families
14  Julia Zalenski      Get Fit Families

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing                    3
2   Stephanie Ritter    Opus One                                   2
3   Stefanie Sydlik     Femme Equipe                               1

Primes: Stephanie Ritter, Point Prime
        Shequaya Bailey, $5 from ACA

Fast Lap: 00:54
Slow Lap: 01:13
Ave Lap:  01:05

15 Starters


Officials: Mikhail Evstiounin, Nichole Lageman

       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite