Race Results

2019 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
July 3, 2019 - Bud Harris Bike Park
86 °F, sunny, humid
USAC Permit 2019-985


Class A (USAC 1,2,3) - 35 laps
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Andrew Lageman      LaPrima Espresso                37:44      10    10
2   Morgan Baker        Margie Bars/JMac                            8     8
3   Dave Galati         LaPrima Espresso                            6     6
4   Jake Lifson         Margie Bars/JMac                            5     5
5   Jeff Koontz         UPMC/ProBikes                               4     4
6   Xavier Szigethy     Margie Bars/JMac                            3     3
7   Dan Greene          East End Cycling Club                       2     2
8   Bob Gottlieb        PMVC                                        1     1
9   John Heffner        GPOA
10  Jordan Villella     Freddie Fu Cycling
11  Dave Friedman       Freddie Fu Cycling
12  Jared Babik         GPOA
13  Steve Bedilion      Freddie Fu Cycling
14  EJ Hubstenberger    Rivet 5 Racing
15  Rick Holzworth      LaPrima Espresso
16  Ed Leonard          alleghenyVELO
17  Chris Peltzer       LaPrima Espresso                            1     -
18  Don Splitstone      NuGo Racing
19  Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
20  Alex Myers          LaPrima Espresso

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Steve Kurpiewski    GPOA                                       3
2   Andrew Lageman      LaPrima Espresso                           2
3   Xavier Szigethy     Margie Bars/JMac                           1

Primes: Chris Peltzer, Point Prime
        Lots of other primes to lots of other racers

Fast Lap: 00:56
Slow Lap: 01:09
Ave Lap:  01:04

42 Starters


Class B (USAC 3-4) - 25 laps
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Justin Culotta      LaPrima Espresso                27:21      10    10
2   Ellis Robinson      Margie Bars/JMac                            8     8
3   Matt Kitchen        Opus One                                    6     6
4   Matt Dolfi          Margie Bars/JMac                            5     5
5   Matt Humeston       -                                           4     -
6   Ramy Nubani         NuGo Racing                                 3     3
7   David Koski         alleghenyVELO                               2     2
8   Jesse Compton       -                                           -     -
9   Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac
10  Gary Prunty         Opus One
11  Paul Marchant       Margie Bars/JMac
12  Florian Lungu       LaPrima Espresso
13  Preslav Lefterov    
14  Walt Impellicceiri  NuGo Racing
15  Ed Leonard          alleghenyVELO                               1     -
16  Shane Montgomery    Margie Bars/JMac
17  Chris Yanakos       LaPrima Espresso
18  Don Splitstone      NuGo Racing
19  Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
20  Ken Mowry           East End Cycling Club

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Ed Leonard          alleghenyVELO                              3
2   Justin Culotta      LaPrima Espresso                           2
3   Ramy Nubani         NuGo Racing                                1

Primes: Ed Leonard, Point Prime
        Lots of other primes to lots of other racers

Fast Lap: 00:56
Slow Lap: 01:08
Ave Lap:  01:05

? Starters


Class C (USAC 4-5) - 10 laps
=============================================================
Pl  Name                Team                            Time 
-------------------------------------------------------------
1   Matt Humeston       -                               12:38
2   Jesse Compton       -
3   Preslav Lefterov    -
4   Zachery Baker       Get Fit Families
5   Jason McCallough    -
6   Patrick O'Toole     -
7   Joseph Harmanos     Get Fit Families
8   Ben Capozzi         Get Fit Families
9   Shawn Klocek        Team Golden Triangle Bike
10  Vinay Chaudhary     East End Cycling Club
11  Paul Marchant       Margie Bars/JMac

Most Aggressive:
==============================================================
Pl  Name                Team                                  
--------------------------------------------------------------
1   Paul Marchant       Margie Bars/JMac
2   Matt Humeston       -
3   Jesse Compton       -

Primes: Lots of primes to lots of racers

Fast Lap: 01:07
Slow Lap: 01:16
Ave Lap:  01:15

11 Starters


Class Masters 40+ (1-2-3-4) - 15 laps
=============================================================
Pl  Name                Team                            Time 
-------------------------------------------------------------
1   Mark Nicoll         GPOA                            16:46
2   Steve Bedilion      Freddie Fu Cycling
3   Jeff Koontz         UPMC/ProBikes
4   Bob Gottlieb        PMVC
5   Florian Lungu       LaPrima Espresso
6   Chris Yanakos       LaPrima Espresso
7   Jeff Guy            UPMC/ProBikes
8   Tim Daigle          Rivet 5 Racing
9   Jason Hochreiter    Freddie Fu Cycling
10  Ray Russell         Sette Nove

Most Aggressive:
=============================================================
Pl  Name                Team                                 
-------------------------------------------------------------
1   Dave Galati         LaPrima Espresso
2   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling
3   Ray Russell         Sette Nove

Primes: Lots of primes to lots of racers

Fast Lap: 01:00
Slow Lap: 01:09
Ave Lap:  01:07

22 Starters


Class W (1-2-3-4-5) - 10 laps
=============================================================
Pl  Name                Team                            Time 
-------------------------------------------------------------
1   Stephanie Ritter    Opus One                        13:45
2   Elise Rowe          LaPrima Espresso
3   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing
4   Cansu Ozen          Opus One
5   Dylan Kircher       -
6   Ansley Haught       Get Fit Families
7   Sydney Perry        Get Fit Families
8   Alaina Hicks        Get Fit Families
9   Alexandria Gongas   Get Fit Families

Most Aggressive:
==============================================================
Pl  Name                Team                                  
--------------------------------------------------------------
1   Stephanie Ritter    Opus One
2   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing

Primes: Lots of primes to lots of racers

Fast Lap: 01:14
Slow Lap: 01:27
Ave Lap:  01:22

9 Starters


Officials: Mikhail Evstiounin, Heather Rowe, Nichole Lageman

       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite