Race Results

2019 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
June 19, 2019 - Bud Harris Bike Park
80 degf, stormy
USAC Permit 2019-985


Class A (USAC 1,2,3) - 45 laps - P Course
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Morgan Baker        Margie Bars/JMac                44:39      10    10
2   Jake Lifson         Margie Bars/JMac                            8     8
3   Dan Greene          East End Cycling Club                       6     6
4   Andrew Lageman      LaPrima Espresso                            5     5
5   Dave Galati         LaPrima Espresso                            4     4
6   Jason Mount         Freddie Fu Cycling                          3     3
7   John Heffner        GPOA                                        2     2
8   Jordan Snyder       Freddie Fu Cycling                          1     1
9   Steve Bedilion      Freddie Fu Cycling
10  Ian Baun            Freddie Fu Cycling
11  Chris Peltzer       LaPrima Espresso
12  Mike Janeiro        Freddie Fu Cycling
13  Dan Wilson          Freddie Fu Cycling
14  Jordan Villella     Freddie Fu Cycling
15  Tom Borner          LaPrima Espresso
16  Mark Nicoll         GPOA
17  Ed Krall            GPOA
18  Mike Scalamogna     Margie Bars/JMac
--  Steve Kurpiewski    GPOA                                        0+1

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Steve Kurpiewski    GPOA                                       3
2   Ellis Robinson      Margie Bars/JMac                           2
3   Andrew Lageman      LaPrima Espresso                           1

Primes: Steve Kurpiewski, Point Prime
        Steve Kurpiewski, $5 from ACA
        Ellis Robinson, $5 from ACA

Fast Lap: 00:56
Slow Lap: 01:11
Ave Lap:  00:59

23 Starters


Class B (USAC 3-4) - 40 laps - P Course
============================================================================
Pl  Name                Team                            Time      Pts   Team
----------------------------------------------------------------------------
1   Matt Kitchen        Opus One                        46:07      10+1  10
2   Mike Scalamogna     Margie Bars/JMac                            8     8
3   Justin Culotta      LaPrima Espresso                            6     6
4   Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac                            5     5
5   James Bumbough      WWVC Racing                                 -     -
6   Gary Prunty         Opus One                                    3     3
7   Matt Dolfi          Margie Bars/JMac                            2     2
8   Ed Leonard          alleghenyVELO                               1     1
9   Sean Crandell       Opus One
10  Daniel Tkacik       LaPrima Espresso
11  Ryan Johnson        ProBikes
12  Alex Myers          LaPrima Espresso
13  Chris Baker         Margie Bars/JMac
14  Paul Marchant       Margie Bars/JMac
15  Jason Bair          Margie Bars/JMac
16  Elise Rowe          LaPrima Espresso

Most Aggressive:
=====================================================================
Pl  Name                Team                                      Pts
---------------------------------------------------------------------
1   Sean Crandell       Opus One                                   3
2   Gary Prunty         Opus One                                   2
3   Alex Myers          LaPrima Espresso                           1

Primes: Matt Kitchen, Point Prime

Fast Lap: 01:03
Slow Lap: 01:22
Ave Lap:  01:09

19 Starters


Class Juniors - 10 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time
--------------------------------------------------------------
1   Joseph Harmanos     Get Fit Families                NT
2   Aleksey Schabanow   -
3   Owen Schessler      Get Fit Families
4   Alexandria Gongas   Get Fit Families
5   Cooper Bedillion    Get Fit Families
6   Hunter Peterson     Get Fit Families

6 Starters

Officials: Doug Riegner, Heather Rowe

       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite