Race Results

2018 Allegheny Cycling Association Summer Crit Series
May 8, 2018 - Bud Harris Bike Park
78 °F, sunny
USAC Permit 2018-1254

Class C (USAC 4-5) - 25 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time    
--------------------------------------------------------------           
1   Justin Culotta      UPMC/ProBikes                   29:56
2   Ellis Robinson      Margie Bars/JMac
3   Mike Martys
4   Michael Sanders     Opus One
5   Chris Henley        East End Cycling Club
6   Mark Shumaker
7   Steven Shaffer      East End Cycling Club
8   Fred Gohh           Team Citius

Most Aggressive:
--------------------------------------------------------------
Pl  Name                Team              
1   Sean Crandell       Opus One

Primes: None

Fast Lap: 0:56
Slow Lap: 1:14
Avg Lap:  1:12

19 Starters

Class W (3-4-5) - 23 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time    
--------------------------------------------------------------           
1   Kara McClain        Opus One                        30:24
2   Riley Orr
3   Anna-Lena Kempen    LaPrima Espresso
4   Stephanie Ritter    Opus One
5   Megan Sybeldon      Conemaugh Womens Racing
6   Kelly Collier       LaPrima Espresso
7   Greta Daniels       Margie Bars/JMac
8   Caryn Willis        LaPrima Espresso
9   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing
10  Alexandria Shewczyk Opus One
11  Sara Horsey         East End Cycling Club
12  Cansu Ozen          Opus One
13  Ashley Atrgen       RideBikeEatForKids
14  Carley Young        RideLikeAGirl
15  Mia Geudtner        Team Citius
          
Most Aggressive:
Pl  Name                Team              
--------------------------------------------------------------
1   Shequaya Bailey     Conemaugh Womens Racing


Primes: None


Fast Lap: 1:02
Slow Lap: 1:24
Avg Lap:  1:19

15 Starters

Class Masters 40+ (2-3-4) - 25 laps
==============================================================
Pl  Name                Team                            Time    
--------------------------------------------------------------           
1   Jared Babik         GPOA                            28:00
2   Jeff Koontz         UPMC Cycling Performance
3   Dave Galati         LaPrima Espresso
4   Jason Zimmerman     Freddie Fu Cycling
5   Al Meder            Rivet 5 Racing
6   Florian Lungu       LaPrima Espresso
7   Aaron Bovalino      Rivet 5 Racing
8   Alan Baker Jr       Margie Bars/JMac
9   Ray Russell         Sette Nove
10  EJ Hubstenberger    Rivet 5 Racing
11  Ken Mowry           East End Cycling Club
12  Jason Hochreiter    NuGo Racing
13  Brett Stana         Margie Bars/JMac
14  Bryan Routledge     Sette Nove
15  Mark Briercheck     Ag3r
16  Bob Gottlieb        PMVC
17  Frankie Ross        Sette Nove
18  Mark Nicoll         GPOA

Most Aggressive:
Pl  Name                Team              
--------------------------------------------------------------
1   Dave Galati         LaPrima Espresso

Primes: None


Fast Lap: 1:02
Slow Lap: 1:15
Avg Lap:  1:07

24 Starters
          
Officials: Doug Riegner, John Cotter
       

 

Web Design by: Jack Neyer
ACA Logo Design by Jim Bruno
Logo design funding provided by Cocoa Elite